När ESG och inköp inte går hand i hand
När strategi och verklighet inte går hand i hand
Allt fler företag arbetar målmedvetet med ESG. Kanske gör även ni det. Men även om strategin finns på plats ser vi ofta att praktiken släpar efter.
Inköpare vill göra val som tar hänsyn till ESG. Ändå bedöms de utifrån pris, leveranssäkerhet och andra välbekanta parametrar. ESG ingår sällan i vare sig inköpspolicy eller KPI:er – och därför inte heller i vardagen.
Vi ser hur goda intentioner drunknar i gamla rutiner. Detta skapar tveksamhet och frustration.
När önskan att göra något annorlunda möter motstånd
Varje vecka pratar vi med inköpare som vill förändra. De efterfrågar CO2-siffror, dokumentation och professionell sparring. Men när de står inför konkreta val saknar de stöd. Systemet omkring dem belönar det säkra och bekanta. Inte det som driver ESG.
Vissa saknar tydliga riktlinjer. Andra saknar mandat. Och många saknar tillgång till de data som gör det möjligt att agera.
Vi vet detta väl. Hos Procudan arbetar vi hårt för att få fram mer data – både om produkter och om oss själva. Vi är inte där ännu, men vi gör framsteg. Och vi delar gärna med oss av det vi vet och kan dokumentera.
Läs mer om vårt arbete med ESG: Ladda ner vår enkla ESG-rapport 2024
Det handlar inte om vad man kan köpa
Det handlar om vad man mäts på. Först när inköpsavdelningen, ESG-ansvariga och ledningen sätter sig ner tillsammans vid bordet kommer saker och ting att börja röra på sig. Uppgiften måste lösas internt – men vi kan hjälpa er att kvalificera era överväganden längs vägen.
Som er partner vill vi veta: Hur kan vi bäst stödja era mål?
Vi börjar inte med färdiga svar. Vi börjar med en professionell dialog och ställer de frågor som ofta glöms bort:
- Hur kan ni börja göra andra val?
- Vad behöver ni från era leverantörer?
Om ni känner igen detta dilemma från ert dagliga arbete, kontakta oss gärna.
Vi hjälper er gärna att få en överblick och ta reda på var ni kan ta nästa steg i er upphandling. Fyll i formuläret så kontaktar vi er.